Polatlı'nın en çok okunan habercisi

  • Dolar 7.4126
  • Euro 9.0363
  • GR ALTIN 441.98
  • ÇEYREK 725.12

  • 18 Nisan 2020, Cumartesi 14:31
Yusuf Yılmaz

Yusuf Yılmaz

Koronavirüs Bizi Bırakma Üzülürüz!

Çin'in Vuhan şehrinde ilk defa Aralık 2019’da ortaya çıkan ve kısa sürede Türkiye dahil, 180'den fazla ülkeye yayılmaya başlayan Koronavirüs’ün gündemimizden ve içimizden çıkmayacağı görülüyor.  

2019 yılının Aralık Ay’ında ortaya çıktığı için adına Covid-19 denilen Koronavirüs, dünyada büyük yıkımlara neden olmaktadır. Çıkış kaynağı Çin olmasına rağmen, Çin’deki ölü sayısı 3000’lerde seyrederken, Avrupa ülkeleri İtalya, İspanya, Fransa ve İngiltere’de, özellikle ABD’de ölü sayısı çok büyük hızla artmaktadır. ABD’de sonradan başlamasına rağmen, çok hızlı yayılmasının sonucunda, günde 2000’lerden 4000’ler çıkan bir ölü sayısı insanları ürkütüyor. 

Türkiye'de ilk vakanın açıklandığı 11 Mart'tan bu yana yavaş da olsa, ölü sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Ancak özellikle umreden, Çin’den, İran’dan ve Avrupa ülkelerinden gelenlerin ilk zamanlar karantinaya alınmaması, ülkemizde de yayılmasına neden olmuştur. 

İçişleri Bakanlığı, Koronavirüs salgını nedeniyle 10 Nisan 2020 tarihinde, Cuma akşamı saat 24.00’ten, 12 Nisan Saat Pazar günü saat 24.00’e kadar, 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta sokağa çıkma yasağı ilan etti. Ama yasağın ilan edilme saati evlere şenlik, gündüz saatlerinde ilan edilmesi gerekirken, Saat 22.00 sularında ilan edilerek, sokaklarda koşuşan ve ekmek kıtlığından öleceklermiş gibi davranan insanların aşırı izdihamına neden olmuş, adeta Koronavirüs’e davetiye çıkartılmıştır.  

Çanakkale Savaşlarında Osmanlı askerleri, öğle yemeği yemeden, sabah ve akşam iki öğünde, bazen şekersiz üzüm hoşafı, diğer öğünde yağlı buğday çorbası ve yarım ekmek ile yetinmek zorunda idiler. Hayatlarında kıtlık görmedikleri ve sosyal mesafe kuralını hiçe sayan insanların yasak saatleri içerisinde, birbirilerinin üzerine saldırarak kıtlık yıllarında yaşadıklarını andıran görüntülerini görünce, Çanakkale’de şehit olan Osmanlı askerlerine kurban olun demek zorunda kaldım. 

Koronavirüs’ü önemsemedikleri ve adeta Korona, Korona ne olursun gitme dercesine, ekmek için bu kadar büyük izdihama neden olan olmuşlar, kendilerinin ve diğer insanların hayatlarını tehlikeye atmışlardır. Bu sabırsız ve cahillerin, normal günlerde, kapılarındaki çöplerde bütün veya parça ekmekleri görürsünüz. Bu hareketleri ile adeta Koronavirüs’e davetiye çıkartmışlar ve Korona, bizi bırakma demek istemişlerdir. Bunun başka izahı olamaz.

18-19 Nisan hafta sonunda da aynı illerde sokağa çıkma yasağının devam edeceğini düşündüğümüzde, insanların aklıselim ile hareket ile bu yasaklara uymaları, hem kendilerinin, hem de diğer insanların hayatlarını riske atmama konusunda önem arz etmektedir.  

Ayrıca insanlarımızın her yerde gördükleri şu uyarıları ailece dikkate almaları gerekmektedir:

-El temizliğine dikkat edilmeli. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda el antiseptiği kullanmaları,
-Eller sık sık yıkanmalı; eller yıkansa dahi, ağız, burun ve gözlerle temas edilmemeli. 
-Hasta insanlarla temastan kaçınmalı, mümkünse en az 1 metre mesafeden fazla yaklaşılmamalı, 
-Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas edenler, bu temaslardan sonra ellerini sık sık yıkamalı,
-Yurtdışından ve virüsün tespit edildiği yerlerden gelen halkın ve öğrencilerin, ilk etapta 14 gün kendilerini evlerinde veya yurtlarda kendilerini tecrit etmeleri gerekir. Aksi halde bu Koronavirüs ile aylarca yıllarca iç içe yaşayacağız. Yazımı Peygamber a.s.v.’in bulaşıcı hastalıklar ile ilgili bir Hadis’i Şerif’i ile bitiyorum: 

"Bir yerde bulaşıcı hastalık ortaya çıktığını duyduğunuz zaman oraya girmeyiniz. Bulunduğunuz yerde bulaşıcı bir hastalık ortaya çıkarsa, oradan da çıkmayınız." (Buhârî, Tıb 30; Müslim, Selâm 100)


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

gjfjgjf

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık