Polatlı'nın en çok okunan habercisi

  • Dolar 32.3002
  • Euro 35.1058
  • GR ALTIN 2408.3
  • ÇEYREK 3961.2

  • 17 Aralık 2023, Pazar 3:04
BülentHan

Bülent Han

Polatlı’yı varoş olmaktan Hasan Kılınç çıkarır

Polatlı’yı varoş olmaktan Hasan Kılınç çıkarır

Bir tarım ve sanayi kenti olarak ülkemizin birçok ilinden daha büyük Polatlı süratle varoşlaşmışken, bundan kurtulma şansını Hasan Kılınç’la yakalayacak görünüyor. CHP’den Polatlı Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı’nı açıkladığında en önemli yanı bu proje adamının,  Polatlı’yla buluşması. Ankara’nın ilçeleri arasında nüfus ve coğrafi konum olarak gelişen tarım ve sanayi şehriyken zenginleşen bir şehir görünümünden çok varoş olmaya doğru gitmesinin en önemli nedeni bu gelişime denk yönetici yoksunluğu görünüyor. Tam da burada çekirdekten tarım ve hayvancılık üzerine bir hayatı şekillendiren, halen yaptığı ve sonuçlandırdığı projelerle kendinden söz ettiren bir aday Polatlı’nın geleceğine nasıl büyük bir etki yapacağı bir gerçek.

Tesadüf ve rastgele bir söylem olmadığını kendisini tanıdıkça, hakkında çıkan haberleri izledikçe görebiliyoruz. Kendi özgeçmişini açıklarken sadece projelerin ve yapacaklarının burada anlatılabilmesi için iki üç köşe yazısı yetmeyecek. Bir yandan Hasan Kılınç’ı tanıtmak için çok bir şey yazmaya da gerek yok Polatlılar yeterince kendisini tanıyorlar. Çalışma alanında sadece 1000 kadar yetiştirici ile sürekli iletişim halindeyken, diğer projeleri de pek çok konuda Polatlı ve ekonomisiyle buluşuyor.

Kendisi  Haymana Durutlar köyünde doğmuş.Orta öğrenimini ve lise eğitimini Polatlı’da tamamlamış.Bunlardan ziyade Polatlıyla buluştuğu nokta onun tarım ve hayvancılık üzerine gerçekleştirdiği süreçler. Hasan Kılınç üzerinde yakından gözlemlenebilecek olan yagane tespitlerimden biri, bence köy ve kentin nitelikli sentezi olabilir. Hani görmüş gezmişliği anlatılırken köyü, şehri bildiği, yaşadığı gibi Avrupa’yı da ve dahi başka ülkelerin tarım ve hayvancılık gibi nice şartlarını da incelemiştir. Bu bir kentin standartlarına nasıl yansır, gözlerimizle  göreceğiz umarım.

Polatlı tarihinde belki ilk kez, kendi somut şartlarının karşılığı bir liyakate ve fiilen yaşamın içinde üreten bir yöneticiye kavuşma şansına sahip olacak.

Tarım ve sanayi bölgesi olup bu kadar hızlı büyüyen nadir kentlerden olup altyapısız büyümelerin klasik etkisi varoşlaşma, iş gücünden eğitime kadar pek çok alanda  geri, kalitesiz yaşam şartlarına gark olmak demektir. Yetkin bir müdahaleyle komşusu Eskişehir’i sollayabilecek bir potansiyele sahiptir Polatlı. Bunu kim yapabilir? Elbette Polatlı gerçeğine ve ona denk düşen bir potansiyel sahip bir aday başarabilir.

Elimin altında bilgi ve belgelerde devam eden projeleri Polatlının ve Ankara’nın diğer ilçelerine dair devam eden işlerine dair metinleri buraya aktarabilirim. Yeri geldiğinde yazacağım da. Ancak, asıl Polatlılı kendine dair gelecek için  karar verecek, bunu fark edip araştıracak soruşturacak. İşte o zaman bir kentin kaderinde söz sahibi olup o büyük değişiminin ortağı olacağına idrak edecektir. O zaman neden Hasan Kılınç isminin öne çıktığını, farkını fark edecektir.

Burada bir aday adaylık söz konusudur. Buradan partiye seslenecek, bir şeyler anlatacak değilim. Partililerini çoktan tanımışlardır. Bu yerel seçimlerin müthiş bir önemi olduğunun hepimiz farkındayız. Her halde en farkında olan ve olması gereken de CHP’dir.

E burada böyle bir adaya başarılar demeyelim de kime diyelim.

*Yazımı okuyan kimi dostlardan "varoşlaşma" tanımım üzerine tepkiler geldi. "ağır-sert ifade"  ama asıl olarak bu dönüşlerin "aşağı sınıflar habitatını" çağrıştırdığı için olduğunu, hissetmem zor değil. Öncelikle sorunlarımızın ve dahi tüm olguların adını doğru ve gerçekçi koymak, çözümlerin doğru üretilmesinin ilk adımıdır. Kendimi sosyete ya da elit semt ya da yerleşimlere yakın görmesem de oraların yaşam standarları ve üretilen değerlerden aldıkları payın asıl varoşlar, gecekondular, köy-taşra ya da emekçilerin de hakkı olduğunu düşünürüm ve savunurum. Ayıca safi bir 'sosyal topluluk' tanımlamasından ibaret değildir. Aynı zamanda alt yapı ve diğer şehir sorunlarının çözülmemesi, adil paylaşımın yapılmadığı, millli gelirden düşen payın yetersizliği doğrudan buradaki tüm alt yapıya ve yaşama etki eden, somut ve  dinamik, yani sürekli hareket halindeki bir yansımadır. Ve değiştirmek, daha iyi hale getirmek elimizdedir.Bir yerden başlarsınız.Nasıl mı? Bakınız "Polatlı’yı varoş olmaktan Hasan Kılınç çıkarır" yazısı. Durumu doğru anlarsak seçeneklerimizi de doğru değerlendiririz.

Akıl, bilim, sağlık ve sevgiyle kalın. 

Bülent Han

17 Aralık 2020

 

 

                                             


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Vatandaş Vatandaş 17.12.2023 03:51

Çok açıklayıcı ve net olmuş. Umarım bu adayı değerlendiririz ve hem Polatlı hem Ankara hem de Türkiye kazanmış olur.

ANKET

DDDD

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık