Polatlı'nın en çok okunan habercisi

  • Dolar 32.7878
  • Euro 35.1602
  • GR ALTIN 2457.9
  • ÇEYREK 4041.5

Yeni Polatlı Belediye Logosu Meclisten Geçemedi!

Belediye Meclisi’nin 3’te 2’sinin oylarıyla kabul edilmesi gereken ve halk oylamasında a oyla birinci seçilen 3 numaralı logo Cumhuriyet Halk Partisi Grubu’nun oylarıyla reddedildi.

Yeni Polatlı Belediye Logosu Meclisten Geçemedi!
  • 02 Eylül 2020, Çarşamba 15:50

19 – 31 Ağustos tarihleri arasında Polatlı Belediyesi tarafından şehrin muhtelif noktalarında kurulan Halk Oylama Merkezlerinde gerçekleştirilen Polatlı Belediyesi Yeni Logo Oylaması sona erdi. Yapılan oylama sonucunda vatandaşlar tarafından kullanılan toplam 4447 oydan 2717’sini alan 3 numaralı logo %61 oy oranıyla birinci oldu. Halk oylamasının hemen ardından Polatlı Belediye Meclisi’nin Eylül Ayı 1. Oturumu’nda gündeme gelen Yeni Logo konusu tartışmalara neden oldu. Belediye Meclisi’nin 3’te 2’sinin oylarıyla kabul edilmesi gereken ve halk oylamasında %61 oyla birinci seçilen 3 numaralı logo Cumhuriyet Halk Partisi Grubu’nun oylarıyla reddedildi.

HABERİN VİDEOSU: 

 

Polatlı Belediye Meclisi Eylül Ayı 1. Oturumu’nda gerçekleştirilen oylamada halk tarafından seçilen 3 numaralı logo Milliyetçi Hareket Partisi ve AK Parti’li Meclis Üyeleri’nin 19 evet oyuna karşı, 9 hayır oyu ile 3’te 2 çoğunluk sağlamadığından dolayı meclisten geçmedi. Oylamanın yapıldığı Belediye Meclis Salonu’nda Ak Parti sıralarındaki boşluklar dikkat çekti.

BAŞKAN YILDIZKAYA; “MECLİSİN HALKIN KARARINA SAYGI DUYMASI, ONAYLAMASI GEREKİYOR”

Oylama öncesi Belediye Meclisi’nde açılış konuşması yapan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya tamamlanan halk oylamasına dair açıklamasında; “ Logo konusunu geçtiğimiz aylarda Belediye Meclisimizde gündeme getirmiştik. Yapılan oylamada oy çokluğu ile halka sorulması yönünde karar almıştık. 12 gün süre zarfında şehrimizin bir çok noktasında mühürlü sandıklar kurarak, vatandaşlarımızın bu konudaki tercihlerini öğrenmeye gayret gösterdik. Hemşehrilerimize seçenekler sunduk. Bu yapılan logo tasarımlarının tamamı Belediye personelimize aittir. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğümüzdeki çalışma arkadaşlarımızın emeğidir. Dün akşam itibariyle de halk oylamamızı nihayete erdirdik. Bu sabah dört siyasi partimizin temsilcilerinin katılımıyla, kamera kaydı ile bir tasnif yapıldı. Hemşehrilerimizin vermiş olduğu bir karar var. Halkımızın verdiği kararı meclisimizin onaylaması gerekiyor.” Şeklinde konuştu.

LOGONUN MALİYETİ BÜTÇEMİZİN ONBİNDE BİRİ KADARDIR

Yeni logonun seçimine dair kamuoyunda gündeme gelen iddiaları meclis kürsüsünde açıklığa kavuşturan Başkan Yıldızkaya logonun maliyetine dair açıklamasında; “Kamuoyunda bu süreçte logo değişiminin büyük maliyetler oluşturacağına dair bir iddialar vardı. Belediye logosunun değişmesi halinde kurumumuza olan maliyeti bütçemizin on binde biri kadardır. Zaten dijitale geçtiğimiz için antetli kağıt kullanmıyoruz. Araçlarımızda bulunan folyolar değişecek, bir de üç beş adet bayrak ve flama da değişiklik olacak. Maliyetin toplam 10 Bin TL’yi aşması mümkün değil. İncelediğimizde bir çok belediyenin ve kurumun logo değişikliğini büyük maliyetlerle yaptırdığını görüyoruz. Bizler her şeyi kendi imkanlarımızla yaparak, belediyemize asla yük getirmeden bu işi tamamladık.” Dedi.

BU DEĞİŞİKLİĞİ TÜM BELEDİYELER MECLİS KARARIYLA YAPARKEN BİZ HALKIMIZA SORDUK

Birçok Belediye’nin meclis kararlarıyla logo değişikliği yaptığını örneklerle açıklayarak yapılan halk oylamasına saygı duyulması gerektiğini ifade eden Başkan Yıldızkaya; “Yakın tarihte Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Bilecik Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi meclis kararıyla logolarını değiştirmişler. Geçmişte Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi logo değişikliği gerçekleştirmiş. Bunları her partiden örnekler taşıyor diye veriyorum. Bu belediyeler değişikliği meclis iradesiyle belirlerken, biz bu değişikliğin halka sorulması yönünde bir karar aldık. Halkımız da bir tercihte bulundu. Polatlı Belediyesi’nin daha kurumsallaşması anlamında seçilen logonun daha modern ve anlaşılır bir logo olduğu kanaatini taşıyorum. Eski logomuzda bulunan şehrimize ait tüm semboller yeni logo içerisinde de mevcut. Buna ek olarak Polatlımızın verimli topraklarını sembolize etsin diye Selçuklu bereket sembolü ekledik. Yine Sakarya Meydan Muharebesi’nde 22 gün 22 gece süren mücadeleyi anlatan 22 adet yıldız var. Vatandaşımızın tercih ettiği logo içerisinde bu anlamları barındırıyor.” Şeklinde konuştu.  

MEVCUT LOGO 1980 ASKERİ DARBESİ’NİN ESERİ

Mevcut logonun tarihinden ve neden değiştirilmek istendiği yönünde gelen soruları açıklığa kavuşturan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya açıklamasını; “Şu anda kullandığımız mevcut logomuz 1980 Askeri Darbesi’nde iş başına gelen atanmış Albay tarafından yaptırılmış. Bu konuda o dönemin son Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili Ahmet Atak Bey’e ulaştım. 80 Darbesi öncesi bir logo kullanılmadığını ifade etti. Mevcut logo Albay Ali Aydemir döneminde Belediye Personeli Ziya Yanmaz tarafından tasarlanıyor. Kendisiyle de bu konuda görüştük. Zaten Türk Silahlı Kuvvetleri’nin değişik kademelerinde kullanılan logolar incelendiğinde, şu an kullandığımız logonun askeri bir hüviyet barındırdığı görülüyor. Elbette Silahlı Kuvvetlerimizin logoları çok büyük anlam ifade eder, bizler için saygıdeğerdir. Ancak biz sivil bir kurumuz. Polatlı Belediyesi bu logoyu uzunca bir dönemdir kullanıyor. Halkımızın desteğiyle artık değiştirilmesi gerektiği kanaatini taşıyoruz. Yine incelemelerimizde 1984 Yılında seçimle görev başına gelen rahmetli Kazım Bıyıkoğlu döneminde bu logonun kullanıldığı hiçbir evraka ve tanıtım kitapçığına rastlanmıyor. Yine rahmetli Fikret Sururi Evirgen dönemini incelediğimiz de bu logoya rastlanmıyor.” Cümleleriyle noktaladı.

CHP’Lİ ARPAÇ; “CHP GRUBU OLARAK YENİ LOGOYA RED VERİYORUZ”

Polatlı Belediye Meclisi’nde görüşülen ve halk tarafından %61 oy oranıyla seçilen 3 numaralı logo hususunda CHP Grubu’nun kararını açıklamak üzere kürsüye gelen CHP Belediye Meclis Üyesi Sırrı Arpaç konuya ilişkin konuşmasında; “Meclisin üç aylık tatil sürecinin ardından Ağustos’un 15 ‘inden sonra Belediyemiz logoyla ilgili bir çalışma yaptı. Belediye Mensuplarına ve emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum. Logo değişikliğinin halka sorulması yönünde alınan kararı Belediye Meclisi olarak oy çokluğu ile kabul ettik. Belediyeler yasasının 81. Maddesi’nde logo ile ilgili çok açık bir hüküm var. Meclisin 3’te 2 oyu gerekiyor. Logo tasarımı için yönetmelik; anket, araştırma ve yarışma yollarından biri tercih edilebilir diyor. Belediyemizde hazırladığı logoları ve mevcut logoyu kurulan oylama merkezlerinde sergiledi. Vatandaşlar geldi oyunu kullandı. Yalnız 3 numaralı logonun oylamada birinci gelmesi, seçildiği anlamına gelmiyor. Logo tasarımları için mevzuatta sade olmasına dikkat edilmeli, logo açıklanabilir olmalı, en uygun renkler seçilmeli, yörede yetişen ürünler, sanayi mamülleri, taşıtlar veya yörenin sahip olduğu tarihi yapılar kullanılmalı diyor. Bizim hazırlanan logoyla ilgili bazı tereddütlerimiz var. Var olan logomuzun askeri darbe döneminde olduğunu, bir albay tarafından yapıldığını Sayın Başkan’da ifade etti. Kimin tarafından yapıldığını bilmiyorum. Fakat bir eğitimci olarak bu logonun sade ve estetik bir yönü olduğunu düşünüyorum. Logomuza bakarsak, şehitlik anıtımız var. Bayrağımızı, milletimizi, vatanımızı her şeyi temsil ediyor. Buraya başka bir şey eklemeye gerek yok. Yine buğday taneleri var. Tarımı temsil ediyor. Burada bu logo her şeyi ifade ediyor. Bizler bu logo da bir sıkıntı göremedik. Allah izin verir de bir gün il olursak. Belki yapılan değişiklikleri yeni logomuza katabiliriz. 12 Eylül’de en çok canı yanan devrimciler ve ülkücülerdir. En çok can veren, en çok idam edilen kişiler onlardır. Ben 12 Eylül’de öğretmendim."

SIRRI ARPAÇ: HALKIMIZIN %95'İ BU OYLAMAYA İLGİ GÖSTERMEMİŞTİR"

Logonun yapıldığı dönemde o albayın diktatör olup olmadığını bilmiyorum. O dönemde yapılan bir tasarımı buna bağlamanın çok doğru olmadığını düşünüyorum. Bu konuda bizim dedelerimiz, babalarımız Anayasa oylamasına %92 evet oyu kullandılar. O zamanın şartları öyleydi. Bugünün şartları da böyledir. Halk oylamasına gelince; MHP grubunun yönlendirme yapması, kendi seçmenlerini oraya getirmesi doğaldır. Sonuç olarak halkımızın sosyal medyada ve görüşmelerimizde bu değişikliğe yönelik bazı tepkilerini aldık. Halkımızın %95’i bu oylamaya ilgi göstermemiştir, gündemine almamıştır. Bu değişikliğin Belediye’ye hafifte olsa bir yük olacağını düşünerek; CHP Grubu olarak yeni logoya red vereceğimizi söylüyoruz.”

BAŞKAN YILDIZKAYA; “HALKIN %61 İLE EVET DEDİĞİ LOGOYA HANGİ CESARETLE HAYIR DİYORSUNUZ”

CHP’li Arpaç’ın Meclis kürsüsünden yaptığı açıklamaları ve CHP Grubu’nun aldığı red kararını eleştiren Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya halkın iradesinin reddedildiğini dile getirdiği açıklamasında; “ Polatlı halkının kararlarını sosyal medya trolleri belirlemiyor. Ne idüğü belirsiz fake hesaplardan, Polatlımızın dışındaki yerleşim yerlerinden bu konuya yapılan saldırıları kınıyoruz. Halkın %61 evet dediği konuya hangi yürekle, hangi cesaretle hayır diyorsunuz. Bu çok büyük bir cesaret örneği, yürek yemiş olmak lazım. Bugün şirketler 500 - 1000 kişiyle anket yapıyor, Türkiye’de ki seçim sonuçlarını gösteriyor. Vatandaşımız kararını vermiş. Siz bu karara, halkın bu iradesine red oyu verebilirsiniz. Ama sırf bundan dolayı Polatlı’da asla iktidar olamazsınız. Siz halktan kopuk davranıyorsunuz. Halk gibi düşünmüyorsunuz. Bu konunun hiçbir siyasi tarafı yok.” İfadelerine yer verdi.

ANIT VAR, BUĞDAY VAR, SAKARYA VAR, BEREKET VAR

Seçilen logo içerisinde bulunan sembollerin tümünün bir anlam taşıdığını ve Polatlı’yı anlattığını dile getiren Başkan Yıldızkaya; “Halkımızın seçtiği logodaki sembollerin tamamı Büyük Türk Milleti’ni ve İslam Medeniyeti’ni anlatıyor. Şehitlik Anıtı var, Buğday Başakları var, bereketli topraklarımız için Selçuklu Bereket Sembolü var, 22 gün 22 gece süren Sakarya Meydan Muharebesi var. Burada ekstra bir tek hilal var. Hilalden rahatsız mısınız. Yalnızca mizanpaj değişikliği var. Bunların nesinden rahatsız olduğunuzu anlayamadım. 1980 Yılında darbe yapılmış, elinizden iktidar zorla alınmış. Meclis kararı olmadan, halka sorulmadan, encümen kararı olmadan bir logo tasarlanmış. Sizler şu anda bunu savunuyorsunuz. Bu nasıl bir garabettir.” Dedi.

CHP GRUBU’NU HALKIMIZA ŞİKAYET EDİYORUM

BAŞKAN YILDIZKAYA; “BUNUN ADI HALKIN İRADESİNİ HİÇE SAYMAKTIR”

Halk oylamasının gayet şeffaf bir şekilde yapıldığını söyleyen Başkan Yıldızkaya açıklamasının devamında; “Burada bu değişimin önünde engel oluyorsunuz. Çünkü bu logonun bizim dönemimizde değiştirilmesinden rahatsız oluyorsunuz. Sırf bunun için red veriyorsunuz. Buradan CHP Grubu’nu halkımıza şikayet ediyorum. Bunun adı halk bilmez, biz biliriz demektir. 12 gün boyunca oy kullanan hemşehrilerimize siz bu işi bilmezsiniz, biz biliriz diyorsunuz. Halka tepeden bakan zihniyet işte budur. Hep bundan eleştiriliyorsunuz. Bunun adı halkın iradesini hiçe saymaktır, halka saygı duymamaktır. Halk kendisine saygı duymayana, saygı duyar mı? Gelip hepiniz oy kullandınız. Peki bütün CHP Grubu’nun oy verdiği logo seçilseydi ne yapacaktık. İlçe Başkanınız, Eski Belediye Meclis Üyeleriniz hatta Eski Belediye Başkanınız geldi oy kullandı. Darbeyle gelmiş bir Belediye Başkanı’nın yaptırdığı bir logoyu, halkın iradesiyle gelmiş bir Belediye Başkanı değiştirmek istiyor. Konu bu kadar açık. Halkın kararından sonra; siz evet deseniz ne olur, demeseniz ne olur. Gayet şeffaf bir halk oylaması yapıldı. Biz itham ettiğiniz gibi kimseyi yönlendirmiş, adam taşımış falan da değiliz. Yapmış olsak 20 Bin oy kullanılırdı. Siz akın akın sandığa adam yönlendirdiniz. İşte sonuç %14. O kadar işte. Biz halkımıza sorduk. Halkın kanaatine evet, hayır demek sizin işiniz. Biz halka saygı duyanlardanız. Halkın iradesine boyun eğenlerdeniz. Takdir sizin.” Cümlelerine yer verdi.  

BAŞKAN YILDIZKAYA; “AK PARTİ SIRALARININ EKSİK OLMASI SORU İŞARETİ”

Ak Parti Grubu’ndan meclise katılmayan üyeleri eleştiren Başkan Yıldızkaya; “Bakın Ak Parti Grubu’na da sesleniyorum. Neden bugün üç dört arkadaşımız eksik, o da ayrı bir soru işaretidir. Böyle bir çalışmayı Yakup Bey’de başlatmış. Hazırlık yaptırmış. Fakat kamuoyuna taşınmamış, gündeme getirilmemiş.” Dedi.

CHP’Lİ ŞIRACI; “DÜN ÖĞLEN KAÇ OY KULLANILDI”

Başkan Yıldızkaya’nın açıklamaları sonrası söz isteyerek kürsüye gene CHP Belediye Meclis Üyesi İhsan Şıracı; “Belediye Başkanımızdan böyle talihsiz açıklamalar, böyle suçlamalar beklemiyordum. Şahıslarımıza ayrı ayrı; AKP Grubu’na sizin Başkanınızda böyle çalışma yapmıştı, dört arkadaş neden gelmediler gibi açıklamalar yapıldı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin üyelerine ve kurumsal kimliğine hakaretamiz ifadelerde bulunuldu. Grup olarak kararımızı kibarca ifade ettik. Şu ima bile çok çirkin. Mersin Belediyesi değiştiriyor da, biz neden değiştiremiyoruz. Evet oylamayı bende inceledim. %61 civarında 3 numaralı logoya oy çıkmış. Sayın Başkan bizleri halk düşmanı, halkın karşınındaki güruh olarak suçlarken; aynı oylamada %15 1 numaralı logoya oy kullanan vatandaşın kararını hiçe sayan Sayın Başkan’ın kendisidir. Bizler 1 numaralı logonun devamını düşünen halkımızın temsilcileri olarak oy kullanıyoruz. Bu da bizim en doğal hakkımızdır. Sayın Başkan’a sormak isterim 4447 oyun kaç adeti dün öğleden sonra kullanıldı. Sokaktaki insanlara zorla oy kullanın demenin manası var mıydı? İstediğiniz kadar çabalayın kullanılan oy ortada. Bizi halka şikayet edeceğinizi söylediniz. Biz halka hangi sebeple oy kullandığımızın, neden reddettiğimizin sebeplerini açıklamayı biliriz. Sonuçlarının neler getireceğini bilerek oy kullanıyoruz.” İfadelerine yer verdi.

BAŞKAN YILDIZKAYA; “İHSAN BEY’E GÜN GÜN RAKAMLARI VERİN HER ZAMANKİ GİBİ MAHÇUP OLSUN”

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya CHP’li Şıracı’nın iddialarını cevapladığı konuşmasında; “Ben hiçbir cümlemde, hiçbir sözümde CHP seçmenini hedef almadım. Asla almam. Ben iyi bilirim ki CHP içinde de bizim kadar milliyetçi, vatansever arkadaşlarımız var. Her bir hemşehrimiz gibi CHP’li seçmenler de başımızın tacıdır. Sorun CHP’yi yönetenlerde yani sizlerdedir. Dün öğleden sonra oy kullanan vatandaşlarımızın hepsinin kaydı var. Saat saat, gün gün dijital ortamda kayıt tutuldu. Arkadaşlarımızdan tüm bu bilgileri İhsan Bey’le paylaşmalarını istiyorum. İhsan Bey’e gün gün sayıları verin, her zamanki gibi mahçup olsun. Mesele oy sayısı değildi. İstesek günlerce oylama yapardık. Mesele iradenin ortaya yansıyıp, yansımadığına bakmaktı. Biz halka sorduk. Ben halka sormadan yapan Belediyelerin örneklerini verdim. Söylediklerimin hepsinin arkasındayım. Hepsi doğru şeyler. Neden CHP’li seçmenlerimize suizanda bulunayım. Asla böyle bir şey yok. Tekrar söylüyorum; takdir sizlerindir. Yanlış olmakla beraber iradenize saygı duyarız. Halkın kararı karşısında sizin kararınızın benim nezdimde bir anlamı yok.” Şeklinde konuştu.  

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Kaynak: POHA Haber

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

DDDD

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık