Polatlı'nın en çok okunan habercisi

  • Dolar 32.3311
  • Euro 34.4837
  • GR ALTIN 2489.2
  • ÇEYREK 4096.0

Polatlı Belediyesi kente karşı apaçık suçlar işliyor!

Polatlı Belediyesi'ni hedef alan açıklamalarda bulunan Selami Ovacık, Polatlı Belediyesi'nin kente karşı suç işlediği iddiasında bulundu.

Polatlı Belediyesi kente karşı apaçık suçlar işliyor!
  • 22 Mayıs 2022, Pazar 16:03

CHP Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Polatlı CHP Grup Başkanvekili Selami Ovacık, Polatlı gündemine dair önemli bir dizi açıklama yaptı.

Polatlı Belediyesi'ni hedef alan açıklamalarda bulunan Selami Ovacık, Polatlı Belediyesi'nin kente karşı suç işlediği iddiasında bulundu.

 "Polatlı Belediyesi kar mı zarar mı etti? Arsa nerede?"

Polatlı Belediyesi'nin kanunları dikkate almadığını ve bu şekilde Polatlı Belediyesi'nin yönetildiğini vurgulayan Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık açıklamasında şunları söyledi. "Kurumlar yasalar ve yönetmeliklerle ayakta kalır ve yönetilir. Ancak Polatlı Belediyesi'ni incelediğimizde görüyoruz ki üzülerek, ifade ediyorum kanunlar, dikkate alınmamış. Kılıfına uydurmak diye bir tabir vardır, Polatlı’da birçok konu kılıfına uydurulmaya çalışılıyor. Sadece birkaç örnek vereyim ilçemizde Kartaltepe Alışveriş Merkezi ve 508 konutu kapsayan bir ihale 2017 yılında yapılmış. Polatlı ilçemiz birçok şehre ulaşım adına ortak bir güzergah noktasıdır. E-90 karayolu üzerinde Polatlı Belediyesi'ne ait yaklaşık 40.000 metrekare kıymetli arsası kat karşılığı ihale ediliyor. Nasıl ediliyor? 2886 sayılı Devlet İhale Kanun’a göre yani Polatlı Belediyesi’ne gelir getireceğim denilerek. 30.511.837 TL ve artı bedeli belediyenin kasasına koyma vaadiyle. Sonra ne oluyor, proje belli bir seviyeye geliyor, ticari ve konut alanlarının satışı gerçekleşiyor. Yüklenici  firma işi bırakıyor, proje yarıda kalıyor mal alan birçok vatandaş mağdur oluyor. Akabinde geçen süre zarfında Polatlı Belediye yönetimi diyor ki ben 4734 sayılı kanuna göre projeyi tamamlayacağım. Para belediyenin kasasından çıkacak diyor. Muhtelif tarihlerde 4734 sayılı kanuna göre 2 ihale yapıyor. Bu iki ihalenin toplam bedeli 33.500.000 TL civarında gerçekleşiyor. 2886 sayılı kanuna göre 30.500.000 TL ve artı bedeli belediyenin kasasına konulması taahhüt ediliyor, ne hikmetse belediyenin kasasından 33.500.000 TL para çıkıyor. Bütünlük içinde ilerlemesi gereken yapım işi de kısımlara bölünüyor.  Şimdi sormak istiyorum Polatlı Belediyesi kar mı zarar mı etti? Arsa nerede?" ifadelerini kullandı.

"Bu proje ile ilgili kamuoyunda başka vahim iddialar var"

Kartaltepe AVM ile ilgili vahim iddiaların olduğunu söyleyen Ovacık, "Diğer bir taraftan şartnameye bakıyorsunuz alışveriş merkezi yapılacak alan kağıt üzerinde zemin kat 1 ve 2 kattan oluşuyor. Alışveriş merkezine gidiyoruz 4 kat görüyoruz.  Şartnamede inceliyoruz AVM’de 67 bağımsız bölüm inşa edilecek ve bağımsız bölüm eklentisi de yok diyor. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü kayıtlarında Alışveriş Merkezinde 96 bağımsız bölüm gözüküyor. Bir de işin garibi şartnameye bir madde koymuşlar aynen yazılan şöyle yüklenici konutlarda ve ticari alanlarda idare ile yapılacak istişare ve tutanak sonucunda değişiklik yapabilecektir şeklinde yazılmış. Yani kanuna ve yönetmeliğe göre değil, istişare ile bina yaparız demek isteniyor. Bu kadar tutarsızlık sonucu bu maddeden bizim anladığımız bu proje ile ilgili kamuoyunda başka vahim iddialar var. Bu iddiayı Polatlı Belediyesi’ne sordum, cevap bekliyorum. İş yükleniciye teslim edildikten sonra Polatlı Belediyesi kamyon ve iş makinalarının projede çalıştığı iddiaları var. Ortaya çıkan hafriyat Polatlı Belediyesi’nin kamyonlarıyla taşındığı için döküm sahasına ücretsiz döküldüğü yönünde. Umarım bu iddialar doğru değildir. Yazık üstüne yazık olur." diye konuştu. 

"Sayıştay raporu yönetilmezliğin ispatıdır"

Polatlı Belediyesi'nin doğrudan temin ihale yaptığını ve bu ihalelerin bütçeyi aştığını ifade eden Selami Ovacık, "2018 yılı Sayıştay’ın Polatlı Belediyesi Denetim Raporu’na bakıyoruz. Sayıştay bulgularına göre de Polatlı Belediyesi yönetilemiyor. İller bankasından 2018 yılında 699.000 TL eksik alınmış. Polatlı halkı bu paydan mahrum bırakılmış. Taşınmaz kiralamaları mevzuata aykırı şekilde yapılmış, Gecekondu fonuna bile ekonomik kriz bahane edilerek el atılmış. 2018 yılında ambalaj ve cam atıkları bedelsiz olarak verilmiş. Bunun ihalesinin olması gerekiyordu. Yetimin hakkı doğrudan yedirilmiş. Yetimin hakkı kelimesini bilerek kullanıyorum. Belediye başkanı yetim hakkının kendisinin taahhüdü altında olduğundan sıkça bahsediyor yersen tabi. Doğrudan temin ihaleleri bütçeyi aşmış. Merak edenler bu raporu Sayıştay’ın sitesinden indirebilir. Sayıştay raporu yönetilmezliğin ispatıdır." sözlerini kullandı. 

"Danıştay Üyesi ile ne konuşuldu?"

Şehitlik-Üçpınar imarı ile ilgili Danıştay Üyesiyle Polatlı'dan bazı isimlerin konuştuğunu söyleyen Selami Ovacık, “Sayıştay kısmını geçtikten sonra bir de Danıştay kısmına bakalım. Bunun Polatlı’yla ilgisini düşünüyorsunuz bir bakıyorsunuz Polatlı Üçpınar –Şehitlik bölgesinde yapılan imar planları var. Ankara Büyükşehir Belediyesi kişisel rant iddialarına göre imar planını donduruyor. Mahkeme bilirkişi raporlarına göre planı durduruyor vesaire birçok yargı süreci yaşanıyor. İmar şirketlerinin yüzde 10 karşılığı hisse topladığı iddiaları var vatandaşa sizin emsali 1.80’e çıkaracağız diyerek.  O konuyu ayrıca ele almak isterim. Bu arada Üçpınar – Şehitlik bölgesin de imar rantının 10 TOGO Kulesine eşit olduğunu düşünüyorum. Ankara 13. İdare Mahkemesi Üçpınar ve Şehitlik imar planını imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına  ve kamu yararına aykırı buluyor ve durduruyor.  Sonra Ankara 5. Bölge İdare Mahkemesi bu durdurulma kararını iptal ediyor.  Sonra da konu Danıştay’a gidiyor. Bunun cevabını muhatapları versin. Sayın Cumhurbaşkanı yatay mimari derken neden Polatlı’da dikey mimari uygulamaları yapılıyor?”" dedi. 

Selami Ovacık son olarak, "Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığıyla, Meclis Grubuyla ve tüm unsurlarıyla kamu hakkının korunması ve şeffaflık adına mücadele ediyor ve etmeye de sonuna kadar devam edecek. Hemşehrilerimiz Polatlı'mızın yarınlarına karşı umutsuz olmasın."

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Kaynak: POHA Haber

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

DDDD

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık