Polatlı'nın en çok okunan habercisi

  • Dolar 32.7878
  • Euro 35.1602
  • GR ALTIN 2457.9
  • ÇEYREK 4041.5

Mürsel Yıldızkaya: Tartışmaların merkezi odağı ve özneside Polatlı oldu

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Belediye tesislerinde MHP'li meclis üyeleriyle birlikte yaptığı basın toplantısında Ayasofya ve Büyükşehir Meclisinden geçen Polatlı'nın su kararını değerlendirdi. 

Mürsel Yıldızkaya: Tartışmaların merkezi odağı ve özneside Polatlı oldu
  • 12 Temmuz 2020, Pazar 20:14

1 defa red, 1 defa da erteleme ile Polatlı kamuoyunda büyük tepkilere açan Polatlı'nın su krizinde, tepkilerin odağı olan AKP ve MHP kanadı son mecliste bu defa evet oyu vererek, suyun Polatlı'ya getirilmesine onay verdi. Bu kararın ardından Polatlı Belediye Başkanı Yıldızkaya ile MHP'li meclis üyeleri bir araya gelerek, bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

- Ayasofya Türk milletinin mukaddes bir mabedidir

Başkan Mürsel Yıldızkaya sözlerine Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren bir konuşma ile başladı.

"Ülkemizin ve Dünya'nın gündeminde Ayasofya'nın ibadete açılması konusu var, ben önce şunu belirtmek isterim ki; Danıştay'ın Ayasofya ile ilgili kararı bizi son derece mutlu etmiştir. Ayasofya Türk milletinin mukaddes bir mabedidir. Fatih Sultan Muhammed Han'ın fethinin sembolüdür. Dolayısıyla hem milletimizin hemde islam dünyasının beklentisi karşılık bulmuştur, ben bu kutsal mabette yapılacak ibadetlerin, Cenab-ı Allah katında kabulünü niyaz ediyorum. Tabi bu sadece Türkiye içinde değil, aynı zamanda bu bütün dünya için motivasyon karardır. Dolayısıyla karar duyduğumuz memnuniyeti bir kez daha ifade etmekten mutluyum."

- Biz bu işi yaptırmayız demedik, iktidarda yapmam demedi

13 ilçeyi ilgilendiren bir konunun sadece Polatlı üzerinden tartışmalara neden olduğu vurgulayan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, "Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi önemli bir karar aldı, hatırlarsınız geçen Kasım ayında ASKİ'nin Ankara'da ki 13 ilçedeki yatırımlarını kapsayan bir borçlanma talebi vardı. Bu konu hem Ankara kamuoyunda, hem ilçemiz kamuoyunda hatta zaman zamanda ulusal basında haber olarak gündemi çokça işgal etti. Burada aslında çok bir basit bir ayrım söz konusuydu, yani muhalefet kanadı biz bu işi yaptırmayız demediği gibi, iktidar kanadıda yapmam demiyordu. Ankara Büyükşehir Belediyesi riyaseti konuyu, borçlanma ile yapmak isterken; muhalefet kanadı borçlanmayın öz kaynaklarınızla yapın demişti. Fakat konu istemediğimiz şekilde, bugüne kadar uzamış oldu. Aslında konu sadece Polatlı'nın değil, konu 13 ilçeyi ilgilendiriyordu. Tartışmaların merkezi odağı ve özneside Polatlı oldu." diye konuştu. 

- Ankara Büyükşehir Meclisine önerge verdik.

2018 yılında su ile ilgili önerge verdiklerini belirten, Başkan Yıldızkaya, "Tabi burada asıl yetki Büyükşehir Belediyesinde 6360 sayılı yasa 2014 seçimleri sonra yürürlülüğe girdi. Bütün yetki ve kaynak Büyükşehir Belediyesine devredildi. Dolayısıyla bu konudaki yetki de Büyükşehir'de biz geçen dönem 2014-2019 döneminde Milliyetçi Hareket Partisi olarak, sanıyorum 2018 yılıydı. Grup olarak, Ankara Büyükşehir Meclisine önerge verdik. Ankara suyunun Polatlı'ya getirilmesiyle ilgili amacımız şuydu. 80 km içilemeyen bir suyumuz var. Eski yorgun bir hat var, sık sık arızada veriyor. Ankara suyunun Polatlı'ya getirilerek, Polatlı suyunun bu kronik sorununun çözümünü sağlamaktı. 2019 mahalli seçimlerinde de hemen hemen bütün adaylar millet ittifakı adayıda Cumhur ittifakı adayı da bu konuda sözlerde verdiler. Tabi bizde beklentiye girdik, Polatlı olarak." ifadelerini kullandı. 

- ASKİ'nin borçlanma talebine evet verilmesi kararını defayetle paylaştık

CHP'nin 2019 ve 2020 borçlanma taleplerine red verdiğini söyleyen Yıldızkaya, "Şunun altını çok net çizmek istiyorum. Belediyeler her yıl bir önceki yıl gerçekleşen bütçelerine yüzde 10'u kadar borçlanabilirler. Eğerki bir Belediyenin borç yapısı sürdürülebilir bir yapıdaysa, eğer ihtiyaçta varsa borçlanmalıdır. Ben bunu daha önceki toplantılarda da söylemiştim. Zaman zaman bizlerde bu tür borçlanma taleplerimize karşılık bulamadık. Sadece biz değil, hemen her Belediyede iktidar ve muhalefet kanadında bu borçlanma konuları sıkça polemiğe neden oluyor. Hatırlarsanız 2019 ve 2020 borçlanma talebimize CHP grubu red vermişti. Biz buna rağmen ASKİ'nin borçlanma talebine evet verilmesi kararını defayetle paylaştık. Tabi bazı çevreler bunu politize etti. Bazı arkadaşlarımız haksız yere eleştirildi. Hatta konu ulusal kanallara malzeme edildi. Hizmet engelleniyor gibi bir kamuoyu oluşturulmak istendi." 

- Bilgi sahibi olmadan, Fikir sahibi olanları kınıyorum

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya sözlerinin devamında ise, "Ben şunu özellikle söylemek isterim ki; bırakınız Büyükşehir Belediye meclis üyelerimizi bırakınız, Polatlı Belediye meclis üyelerimizi bu şehirde bir tek kişi bile bu sorunun çözülmesine karşı gelmez. Konuyu karşıtlık özelinde ele alarak, Türkiye'nin çeşitli illerinden klayve başında bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olan ve arkadaşlarımızı haksız yere eleştirenleri kınamak istiyorum. Ben şahsen Polatlı'nın çürümüş borularla Türkiye kamuoyunda olmasından duyduğum üzüntüyü belirtmek isterim. Polatlı zehirli sudan içmiyor, ben bunu meclisteki konuşmamda da ifade ettim. Hem ASKİ raporları, her ay analizleri yapılan, hemde ilçe sağlık müdürlüğü tarafından yapılan analizlerinde böyle bir sıkıntının olmadığı çok net bir şekilde görülüyor." şeklinde konuştu.

- Su konusunun siyasi polemik haline dönüştürülmesi son derece yanlıştı

Su kararının Büyükşehir meclisinden geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Yıldızkaya, "Geldiğimiz noktada şahsımın ve daha çok da Ankara Büyükşehir Belediyesindeki bütün belediye meclis üyelerimizin, Milliyetçi Hareket Partili, AK Partili, CHP'li ve İYİ Partili sayın üyelerimizin gayretleriyle yaptığımız girişimlerle gruplar üzerinde kurduğumuz baskıyla; bir uzlaşma ortamı sağladık. Hatta dün talep edilen miktarın %30'a yakın fazlası da borçlanma yetkisiyle Ankara Büyükşehir Belediyesine devredildi. Ben buradan öncelikle Polatlı'daki 7 meclis üyemize, az önce zikrettiğim arkadaşlarıma ve bütün gruplara teşekkür ediyorum. Su konusunun siyasi polemik haline dönüştürülmesi son derece yanlıştı. Çünkü temel bir ihtiyaçtır, her türlü siyasi mülahazanın ötesinde olması gereken bir ihtiyaçtır. Geç de olsa bu noktaya gelmiş olmaktan sonuç almış olmamızdan son derece mutlu olduğumu belirtmek istiyorum." dedi. 


 

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 1
Kaynak: POHA Haber

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

DDDD

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık