Polatlı'nın en çok okunan habercisi

  • Dolar 32.5095
  • Euro 34.7826
  • GR ALTIN 2499.5
  • ÇEYREK 4113.0

Kızılay Polatlı faaliyet raporunu açıkladı

2019 yılında görevi devralan Türk Kızılay Derneği Polatlı Şube Başkanı Bünyamin Ateş ve Yönetimi, dün yerel basın mensupları ile bir araya geldi. Başkan Ateş, Türk Kızılay Derneği Polatlı Şubesi olarak geride bıraktığımız 2020 yılını değerlendirdi, faaliyet raporunu açıkladı.

Kızılay Polatlı faaliyet raporunu açıkladı
  • 10 Şubat 2021, Çarşamba 18:08

Türk Kızılay Derneği Polatlı Şube Başkanı Bünyamin Ateş ve Yönetimi, dün yerel basın mensupları ile bir araya gelerek 2020 yılı değerlendirmesi içeren basın toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Ateş, 2020 yılında yapılan faaliyetleri, alınan ve dağıtılan bağış ve yardımları, yıl boyunca yapılan etkinlikleri ve 2021 yılına ilişkin hedefleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. 2020 yılında Alınan Nakdi Bağış 83.719,01 TL olmasına rağmen 540 Aileye tamı tamına 209.600,00 TL Nakdi Yardım yapıldığı açıklandı.

Başkan Ateş, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

2020 yılı başı itibari ile yeni hizmet binamıza taşındık

Türk Kızılay Derneği Polatlı Şube yönetimi olarak yaptığımız uzun uğraşlar sonucu mülkiyeti milli emlak müdürlüğünde bulunan bu binayı 49 yıllığına bilabedel olarak Türk Kızılay Derneği Polatlı Şubesine kazandırdık. Şube hizmet binası olarak kullanacağımız binamız bünyesinde Aş evi, Kızılay Sevgi Butiği, Muhtaç karşılama ve değerlendirme ofisi, gençlik salonları, yapılacak faaliyetlerde kullanmak üzere derslikler, bilgisayar odaları, kütüphane, sinema salonu, konferans ve istişare salonları, kitap kafe ve idari birimler barındırmaktadır. Pandemi nedeni ile aktifleştiremediğimiz binamızda pandeminin son bulması ile bir çok sosyal kültürel aktivite yapmayı planlıyoruz ki bu düşünce ile binaya talip olduk. Öyle ki; yapacağımız faaliyetler ile Polatlı’nın Çocuklarına, Gençlerine, Yetişkinlerine, her kesimden her insana dokunacağız. İnsanlarımızın her türlü ihtiyacında yanında olmakla yetinmeyip, eğitiminde, sosyalleşmesinde, milli ve manevi duygularını benimsemesinde, tarihini öğrenmesinde, kısacası hayat yolculuğunun her noktasında yanlarında olmayı kendimize ödev bilerek bu binayı Türk Kızılay Derneğine kazandırmış bulunuyoruz. Aynı düşünce ilçemiz bütününde gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz hizmetlerimizde operasyon kabiliyetimizi arttırmak gayesi ile araç sayımızı 2 ye çıkararak daha etkin olmayı hedefledik.

2020 yılında meydana gelen afetlerde şube hareket kabiliyetimizi test ettik

Binaya daha taşınma sürecimizde ne yazık ki Elazığ-Malatya depremi oldu ve bir çok insanımız muhtaç duruma düştü. Türk Kızılay Derneği, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin şefkat eli olarak bölgeye ilk ulaşan ekiplerden olarak, üye ve gönüllüleri ile hemen yardım faaliyetlerine başlamış o dönemde verilen beyanatta detaylarını verdiğimiz hizmetlerle yaraları sarmıştır. Bizlerde Polatlı Şubesi olarak Polatlı’mız dan bölgeye iyilik köprüsü kurduk, Dönemin Kaymakamı Sn. Mahmut Nedim Tuncer ve Belediye Başkanımız Sn. Mürsel Yıldızkaya öncülüğünde başlattığımız yardım kampanyası ile bölgeye 2 tır su 2 tır barınma ısınma tekstil ve gıda malzemelerinden oluşan ihtiyaç malzemesini genç Kızılay ekibimizin de bölgeye intikali ile yerine ulaştırarak o noktada dağıtımın gerçekleşmesini sağladık. Yine Polatlı halkının gönlünden kopan 34.395 TL lik nakdi bağışı da depremden etkilenen vatandaşlarımıza ulaştırılmak üzere genel merkezimizin yetkili birimlerine ilettik ve takibini yaptık.

Sonrasında yine üzücü bir olay İzmir Depreminde de Elazığ-Malatya depreminde olduğu gibi gerekli tüm müdahaleler anında yapıldı, şube olarak açılan iyilik çadırında toplanan 1 kamyon ihtiyaç malzemesinin genç Kızılay ekibimiz eşliğinde bölgeye ulaşımı ve dağıtımı sağlandı. Yine depremzedeler için toplanan 14.383 TL nakdi bağış da gölgeye ulaştırılmak üzere genel merkezimizle paylaşıldı ve takibi yapıldı.

Polatlı’da Evi yanan ihtiyaç sahibi bir vatandaşımızın evinin boyasını yaptırdık, buzdolabı ve küçük ev aletlerini teminini gerçekleştirdik.

Yine ilçemizde yaşanan kum fırtınası sonrasında kaymakamımız Sn. Murat BULACAK önderliğinde kurulan kiriz masasında yerimizi aldık. Kiriz masasında tarafımıza verilen görev ile afetten zarar gören Mevsimlik Tarım İşçilerine 3 gün boyunca 3 öğün yemeklerini karşıladık, çadırı zarar gören 40 aileye Kızılay çadırını teslim ettik. Mevsimlik tarım işçilerine hijyen setleri ve gıda kolileri dağıtımı yaptık. Uzman ekiplerle çadırları ziyaret ederek gerekli psikososyal destek yapıldı. 1 Ekim dünya çocuk gününde mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına oyuncaklar dağıtılarak birlikte oyunlar oynadık, uçurtmalar uçurduk.

Polatlı Halkının Yüce Gönlünden gelen yardımlar

Genel merkezimiz tarafından başlatılan İDLİB ve YEMEN için yardım kampanyasına Polatlı halkımızın yapmış olduğu 9.226 TL lik nakdi bağışı yerine ulaştırılmasında aracı olduk. Ramazan ayının gelmesi ile fitre fidye ve zekât olarak şubemize yapılan toplam 9.829 TL lik bağışı Ramazan ayı içerisinde Polatlı’da tespit edilmiş olan ihtiyaç sahiplerine dağıtımını gerçekleştirdik. Kurban Bağışı olarak yıl boyu 34 yurt dışı, 7 yurt içi 2 adet adaklık kurban bağışı alarak dini vecibelere uygun şekilde kesimi gerçekleştirilen kurbanlar genel merkezimizce yapılan organizasyonla bir kısmı çiğ et olarak dağıtımı gerçekleştirildi büyük bir kısmı ise kuşbaşı ve kıyma olarak kavrulup konserve yapıldı ve yıl boyunca dağıtımı sağlandı. Yine bu süreç de Polatlılı vatandaşımız da 2 adet daireyi bila bedel derneğimize bağışladı. Yukarda geçen şartlı bağışlar dışında Polatlı da dağıtılmak üzere Polatlılı vatandaşlarımız 83.719,01 TL bağış yaptı.

Bunlar yüce gönüllü Polatlı halkının yaptıkları, peki biz ne yaptık;

2020 yılında Şube tarafından yapılan yardım faaliyetleri

Şubemize yapılan 1668 adet muhtaçlık başvurusu tek tek incelenerek, her başvuru sahibinin evine mahallesine gerektiğinde komşusuna mahalle bakkalına sorarak muhtaçlık durumları Kadın Kollarımız, Genç Kızılay’ımız ve Gönüllerimiz sayesinde belirlendi. Genel merkezimizin de desteği ile 540 aileye 209.600 TL nakdi para yardımı yapıldı. 442 aileye giyim yardımı yapıldı, giyim yardımında belirlenen ailelerde her bir aile bireyine ayakkabısından kabanına elbisesinden pantolonuna 4 er parça tekstil ürünü teslim edildi. 500 aileye meyve kasası hazırlanarak çocukların yüzlerinin gülmesi sağlandı. 68 yetim ve öksüz çocuğa bayramda Polatlı esnafından kendi seçtikleri bayramlıkları alındı. Genel merkezimizin gönderdiği 2.500 kutu 5 kg’lık kıyma ve kuşbaşı konserve belirlenen ihtiyaç sahibi ailelere her 3 -4 ayda bir dağıtımı gerçekleştirildi, yine belirli aralıklarla ihtiyaç sahibi ailelere 2.312 gıda kolisi dağıtımı gerçekleştirildi. Gerçekten muhtaç olduğu tespit edilen ailelere böylece hem nakdi hem kıyafet hem de gıda desteği yapılarak bir seferlik merhem olma yerine kimse aç yatmasın kimse üşümesin diyerek gerçek ihtiyaç sahiplerinin aralıklarla yapılan desteklerle muhtaçlığını bir nebze de olsa gidermeye çalıştık. 

Deprem bölgelerine yardım eli

Bunun yanında hem Elazığ-Malatya hem de İzmir depreminde bölgeye giderek oranın havasını soluduk, yardım elini uzattık. Tüm kandillerde camilerde tatlı ikramında bulunduk, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Polatlı Devlet Hastanesinde yatmakta olan kadın hastaları ziyaret ederek karanfil dağıttık sohbet ettik, Pandemi sürecinde kurulan Vefa Sosyal Destek gurubuna 2 araç ile daimi destek verdik, 12 Nisanda sokağa çıkma yasağında yolda kalan tır şoförlerine ihtiyaçlarını temin ettik, 23 Nisanda yetim ve öksüz çocuklarımızın evlerine giderek bayramlarını kutladık, doğum günü o güne denk gelen çocuklarımızın doğum günlerini kutladık. Ramazan ayının ilk 3 günü sofraların ilk Ramazan pidesi Kızılay’dan sloganı ile 12.000 adet Ramazan pidesini tüm Polatlı ya dağıttık. Bu süreçte Kızılay dan tek kuruş para almayan Polatlı fırıncı esnafına da ayrıca teşekkür ederiz. Ramazan Bayramında da 65 yaş üstü büyüklerimizin, sağlık personelinin, şehit yakınları ve gazilerimizin bayramını kutladık.

-Sokak hayvanları unutulmadı

 15 Temmuzda Polatlılı hemşerilerimize Kızılay maden suyu ikramı gerçekleştirdik. 29 Ekim – 4 Kasım Kızılay haftasında her ne kadar pandemi nedeni ile sönük geçse de okullara giderek sunumlar yaptık. Online derslere konuk olduk. Öğretmenler gününde öğretmenlerimizi ziyaret ettik ellerini öptük, sokağa çıkma yasaklarında soğuk kış geceleri güvenlik görevlilerine ve temizlik işçilerine çay ve çorba ikramında bulunduk, sokak hayvanları için şehrin belirli noktalarına mamamatik ve suluk koyduk.

Polatlı Belediyesiyle “Aş Evi” Protokolü

Aş evimizi aktifleştirmek üzere yaptığımız araştırmada Polatlı Belediye Başkanı SN Mürsel YILDIZKAYA öncülüğünde çok güzel işleyen ve Polatlı’nın ihtiyacını karşılayan belediye aş evi ile hizmet verdiğini gördük. Hizmet tek elden olsun gayesi ile yapmış olduğumuz görüşme sonucu belediye ile aşevi protokolümüzü imzaladık. Bu kapsamda protokol hükmü gereği aş evinin personel, araç, gereç ve yakıt giderlerinin tamamı Polatlı Belediyesince, gıda mamullerinin tamamı Türk Kızılay’ı Polatlı Şubesi tarafından karşılanması kararına vardık. 

-Polatlı’da kimsenin yatağa aç girmemesi için gayret gösterdik

Bu minvalde 2020 yılı içerisinde;

 844 Adet 5 Kg’lık Makarna,  320 Adet 5 Kg’lık Şehriye,  680 Adet 5 Kg’lık Salça, 100 Adet 3 Kglık Pudind, 570 Adet 18 Lt Lik Sıvı Yağ, 5.000 Adet Şekerpare-Kemal Paşa, 2.950 Kg Pilavlık Bulgur, 8.600 Kg Pirinç, 2.650 Kg Kuru Fasulye, 350 Kg Nohut, 75 Kg Yeşil Mercimek, 1.600 Kg Kırmızı Mercimek, 150 Kg Barbunya, 4.020 Adet 80 Grlık  Helva, 250 Kg Bulyon, 204 Adet 5 Kglık Bezelye, 204 Adet 5 Kglık Garnütür, 36 Kutu 2700 Gr Konserve Mısır, 26 Kutu Lt Lik Sirke, 48 Kutu 100 Gr Lık Kakao, 150 Kg Çay,  800 Kg İrmik, 250 Kg Nişasta, 53 Çuval 50 Kglık Şeker, 1.200 Kg Donuk yeşil Fasulye, 1.200 Kg Donuk bezelye, 210.000 Adet Ekmek Roll, 6.912 Adet 200ml  Kola, 2.100 Kg Kuru Soğan, 618 Adet 5 Kglik Kavurma Konserve, 12.360 Kg Kırmız Et, 1.500 Kg Tavuk, 20 Adet 50 Kg Lık Çuval Un.

Temin ve teslim yaparak başkanımız Sn Mürsel Yıldızkaya’nın da dediği gibi Polatlı’da kimsenin yatağa aç girmemesi için gayret gösterdik.

Polatlı’mıza kan aracımız 70 defa gelmiş olup 3.095 ünite kan bağışı aldık

Kızılay Kan alma aracının ilçemize daha sık gelmesini sağlayarak ülke kan stoklarına yardımcı olmaya çalıştık. Bu çalışma ile insanlığın sağlık alanında ihtiyaca düştüğü o an yanlarında olmayı hedefledik. Yönetim olarak görevde bulunduğumuz süreçte Polatlı’mıza kan aracımız 70 defa gelmiş olup 3.095 ünite kan bağışı aldık. COVİD sürecinde hastalarımızın çabucak iyileşebilmesi için imnum plazma bağışı alarak destek olduk. Bu vesile ile 25-26-27-28 Şubatta Heykel meydanında açılacak olan Kan Bağış aracına tüm halkımızı kan vermek üzere davet ediyoruz.

 

-Polatlılı hemşerilerimizi derneğimize yardıma gönüllü olmaya bekliyoruz

Polatlı halkından aldığımız destekle iyilik çınarının gölgesinden Polatlı da yaşayan tüm ihtiyaç sahiplerinin yararlanması amacı ile çıktığımız bu yolda vatandaşlarımızın desteği ile bu çınarı büyütme hedefindeyiz. Yukarıda bir cümle ile anlatılan her kelimenin altında çok büyük bir çaba çok büyük bir emek çok büyük bir ekip yatmakta. Bunca çalışmanın altından kalkmamızda işin ana kahramanı olan Kadın Kollarımıza, Genç Kızılay’ımıza ve Kızılay Gönüllülerimize ne kadar teşekkür etsek az. Kurmuş olduğumuz gönüllü ordusu sayesinde büyüttüğümüz iyilik çınarımızı daha da büyütmek için tüm Polatlılı hemşerilerimizi derneğimize yardıma gönüllü olmaya bekliyoruz. 

2020 yılında alınan bağışlar:

Alınan Nakdi Bağış 83.719,01 TL, Elazığ Depremi Alınana Bağış 34.395,00 TL, İdlib Bağışı 3.406.00 TL, Yemen Bağışı 5.820,00 TL, Fitre Bağışı 4.899,00 TL, Fidye Yardımı 4.930,00 TL, Adak Kurbanı 2 Adet , İzmir Depremi Bağışı 14.383,00 TL, Tablet Yardımı İçin Alınan Bağış 1.500,00 TL, 34 Yurt Dışı Hisse 7 Yurt İçi Hisse Toplam 41 Kurban Bağışı, 1 Daire Bağışı Alındı.

2020 yılında dağıtılan bağışlar:

540 Aileye Nakdi Yardım 209.600,00 TL

2312 Aileye Gıda Kolisi Yardımı

100 Aileye Gıda Alış Veriş Çeki

442 Aileye Giyim Yardım ( Her Aileye 4 Parça Tekstil Ürünü)

2500 Aileye 5 Kg Kuşbaşı Ve Kıyma Konserve Dağıtımı

68 Yetim Ve Öksüz Çocuğa Bayramda Giyim Ve Ayakkabı Yardımı

500 Aile Meyve Kasası

65 Yaş Üstü Büyüklerimizin Pazar Alış Verişi ( 40 Aile) Yapıldı.

2020 yılında yapılan etkinlikler

Elazığ Malatya depremi için bağış çadırı kurduk ( 34.395 nakdi bağış, 2 tır  su. 1 tır ve 1 kamyon ısıtıcı,battaniye ve kuru gıda). Kandillerde camilerde tatlı ikramında bulunduk. 8 mart dünya kadınlar günün de devlet hastanesinde yatan kadın hastaları ziyaret ettik. Pandemi süresince kaymakamlık bünyesinde oluşturulan vefa sosyal destek grubunda 65 yaş üzeri ve sokağa çıkma yasağı dolayısıyla 2 araç ile destek verdik. 31 mart da belediye ile aşevi prokolü imzaladık. 12 nisan sokağa çıkma yasağında yolda kalan tır şöförlerine ikramlarda bulunduk. 23 nisan çocuk bayramında çocuklarımızın evlerine giderek hediyeler dağıttık. 2 yetim kızımızın doğum günlerini pasta ile sürpriz yaparak kutladık. Ramazan ayın ilk üç günü 12.000 adet pide ikramında bulunduk. Ramazan ayı boyunca her gün 2500 kişiye iftar yemeği dağıtıldı. Mevsimlik tarım işçilerine gıda kolisi dağıtımı yapıldı. Bayram da 65 yaş üstü büyüklerimizin, sağlık personeli, şehit yakınları ve gazilerimizin bayramını kutladık. Evi yanan bir ailenin evin boya badanası yapıldı buzdolabı ve küçük elektrikli ev aletleri teslim ettik. 15 temmuz demokrasi ve milli birlik gününde heykelde Kızılay maden suyu ikramında bulunduk.

İlçemizde yaşanan kum fırtınasında ilçe mahallerimde mevsimlik tarım işçilerimize 2120 adet kıymalı pide ve Mamak şubemizle beraber çorba  ikramında bulunduk çadırları zarar gören ailelere çadır (40 adet) yardımın da bulunduk. Mevsimlik tarım işçilerimize gıda kolisi ve hijyen seti dağıtımı yapıldı. 1 ekim dünya çocuklar gününde mevsimlik tarım işçilerin çocuklarına hediye dağıtımı yapıldı. 29 ekim 4 kasım Kızılay haftasında okullarda sunum yaparak Kızılayı anlattık. İzmir depremi için toplanan  battaniye  ve gıda dan oluşan 1 aracımızı genç Kızılayımız ile bölgeye ulaştırdık. 24 kasım öğretmenler gününde ilçe milli eğitim müdürünü ziyaret ettik. Pandeminden dolayı sokağa çıkma yasağında güvenlik görevlilerine çay ve pasta ikramında bulunduk. Sokak hayvanları için ilçemizin çeşitli yerlerine yemlikler yerleştirildiYardım başvurusuna müracaat eden 1668 aile’yi tek tek adreslerinde ihtiyaç tespiti yapıldı.

Kızılay Polatlı Şubesinin 2021 yılı projeleri

Başkan Ateş, konuşmasının sonunda 2021 faaliyetlerinden söz etti. Ateş; “Şu anda içinde bulunduğumuz hizmet binamızı daha aktif ve canlı hale getirme hedefindeyiz. Tüm Polatlı halkına ücretsiz ilk yardım seminerleri sunmak, daha bilgili ve bilinçli bir toplum meydana getirmek gayreti içerisindeyiz. Bunun haricinde ihtiyaç sahibi çocuklarımızın lise ve üniversite giriş imtihanlarında ders desteği vermeyi planlıyoruz. Genç Kızılay kitap kafemizi oluşturmayı, ayrıca spor aktivitelerini artırmayı hedefliyoruz. Bunun yanında binamızda bulunan salonda ihtiyaç sahibi çocuklara sinema keyfi yaşatma hedefindeyiz. Kızılay’ı daha güzel anlatabilme ve daha sosyal bir Kızılay oluşturmayı amaçlıyoruz. Nakdi yardım konusunda miktarını artırma mücadelesi veriyoruz. Genel Merkezimizden ne alabilirsek Polatlımıza taşıma gayreti içindeyiz. Daha güzel hizmetlere imza atacağız. Daha yaşanabilir bir Polatlı için elimizden gelen bütün katkıyı sunacağız.” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Kaynak: POHA Haber

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

DDDD

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık