Polatlı'nın en çok okunan habercisi

  • Dolar 32.1847
  • Euro 35.1156
  • GR ALTIN 2500.4
  • ÇEYREK 4111.0

Kemal Koranel: Ankara Barosu tarih boyunca baskı ve tehditlere boyun eğmedi

Ankara Baro Başkanı Kemal Koranel, avukatlarla bir araya geldiği toplantıda özgürlük ve baskıya karşı savunmanın direnişi mesajını verdi.

Kemal Koranel: Ankara Barosu tarih boyunca baskı ve tehditlere boyun eğmedi
  • 13 Şubat 2022, Pazar 10:55

Ankara Baro Başkanı Kemal Koranel, Baro üyesi avukatlarla bir araya geldi. Koranel, insan hakları mesajı verdi. 

Erinç Sağkan'ın ve Metin Feyzioğlu'nun aday olduğu ve 5 Aralık'ta gerçekleştirilen seçimde Sağkan’ın Barolar Birliği Başkanı seçilmesinden sonra Ankara Barosu Başkanlığı'nı devralan Kemal Koranel, kritik mesajlar verdi.

Avukatların yoğun katılım sağladığı toplantıda konuşma yapan Kemal Koranel, savunma hakkının kısıtlandığını hatırlatırken yargı bağımsızlığının siyasetin müdahalesi ile tehlikeye atılmasına tepki gösterdi. 

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talebiyle siyasi iktidarın hayata geçirdiği çoklu baro sisteminin savunmaya verdiği zararı vurgulayan Koronel, savunmanın maruz bırakıldığı baskı ile mücadelede yol haritalarını açıkladı. 

Ankara Barosu Başkanı Kemal Koranel, bu sorunlarla mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı. Koranel konuşmasının ardından avukatların sorunlarını ve taleplerini dinledi. 

"BARO OLARAK ÖDEVİMİZ GİBİ GÖRDÜK"

Ankara Barosu Başkanı Kemal Koronel'in açıklamasından öne çıkanlar şöyle oldu:

8 Aralık 2021 tarihinde devraldığım Ankara Barosu başkanlığı görevini aynı heyecan ve titizlikle ancak daha büyük bir sorumlulukla yerine getirmeyi bir borç bildik.

- Şeffaflık ilkesi gereği yönetim kurulu kararlarımızı meslektaşlarımızla paylaştık,

- Bilanço ve mali tabloları eksiksiz şekilde ilan etmeye başladık.

- Meslektaşlarımızın özellikle genç meslektaşlarımızın sorunlarını biraz da olsa çözebilmek adına aciliyetle kararlarımızı alıp uygulamaya koyduk.

- CMK zorunlu müdafii görevlendirmelerinde servis araçlarının 24 saat hizmet sağlamasını sağladık.

- Necatibey 51 numaradaki binanın 0-5 yaş avukatlar için dönüşümlü sanal ofis olarak kullanılması için tadilat çalışmalarında Türkiye Barolar Birliği ile yol almaya başladık. 2022 Haziran ayına kadar bitirmeyi planlıyoruz.

- Ankara Barosu Kariyer merkezi ve Mobbinge karşı destek birimini kurma kararını aldık. Yönerge çalışmaları devam ediyor.

- Ankara Barosu kadına karşı şiddet birimini kurduk ve yönergesini hazırlayarak kabul ettik. 8 MART 2022 tarihinde açılışını gerçekleştireceğiz.

- Avukatlık Kanunu 95/6. Maddesi uyarınca ihtiyaç sahibi avukatlara yapılacak yardıma ilişkin yönerge çalışmalarımız devam ediyor.

- Adliye binalarımız önündeki arzuhalciler hakkında suç duyurularında bulunduk.

- Sahipsiz hayvanlara ve onlara bakan gönüllülere yardımda bulunabilmek ve usulsüz toplama, yakalama, zehirleme ve şiddet vakaları için 24 saat hizmet veren Ankara Barosu Pati Yardım Hattı nı kurduk.

- Ankara Merkezde ve Ankara Batı Adliyelerinde e-duruşma odaları yaptık.

- Anonim şirketler ile üye sayısı 100 veya daha fazla olan yapı kooperatiflerine sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğuna ilişkin ceza ve yaptırımları da içerir yazı gönderdik.

Bunları bir proje olarak değil; baro olarak ödevimiz gibi gördük.

"İNSAN HAKLARI İLE ÖZGÜRLÜK ÇİZGİSİNDEN ÖDÜN VERMEYEREK ADALETİN IŞIĞINI ARADIK"

Ankara Barosu’nun geçmişten gelen öncü baro olma sorumluluğu ve başkanlığa seçildiğim ilk gün söylediğim nerede insan hakları ihlali varsa orada olacağız söylemim gereği; tüm toplumsal davalara ve ihlallere katıldık. Roboski’de, Konya Dedeoğulları katliamı davasında, İzmir’deki Deniz Poyraz davasında, Trabzon’daki Metin Lokumcu Davasında, Muğla’daki Pınar Gültekin davası gibi bir çok toplumsal davaya katılarak Baromuzu temsil ettik ve insan hakları ile özgürlük çizgisinden ödün vermeyerek adaletin ışığını aradık.

"ANKARA BAROSU ÇOK GÜÇLÜ BİR AİLEDİR"

Ankara Barosu kurumsal kimliğinin yanında yaklaşık 22000 avukatlı gücüyle çok güçlü bir ailedir. Bu ailenin bir arada ve omuz omuza olmasıyla büyük bir güç olduğunu herkes tekrar hatırlayacaktır.

Ankara Barosu tarih boyunca demokratik hukuk devleti temsilcisi olmuş; bir zümre, kesim veya topluluğun baskı ve tehditlerine boyun eğmemiştir. Bizler de geçmişimizden aldığımız güçle; gelecekte yapacaklarımızı ilan etmeye hazır olduğumuzu beyan etmek isteriz.

Bugün burada biraraya gelen bu mesleğin aşıkları, bu ülke sevdalıları yarının barosunu inşa edecek insanlardır. Daha adil, daha demokratik daha özgür bir ülkeyi yine Ankara Barosu inşa edecek yine hep beraber inşa edeceğiz.

"GENÇ MESLEKTAŞLARIMIN ENERKİLERİ BİZLERE GÜÇ VERECEK"

Geçmişten aldığımız güç ile tecrübelerimizi geleceğe taşıyacağız. Üstadlarımız tecrübeleri, deneyimleri ile bizlere ışık olup yol gösterecekler, genç meslektaşlarımın enerjileri de bizlere güç verecektir. Bu oluşturacağımız sinerji ile yol haritamızı birlikte belirleyeceğiz. Yol haritamız bugüne kadar olduğundan farklı bir anlam ifade etmektedir.

Zira yol haritamız;

- İkinci baroyu kuran baskıcı iradeye yanıt olmalı,

- Yol haritamız savunma hakkını kısıtlayan zihniyete ders vermelidir,

- Yol haritamız hukukun üstünlüğüne ve yargı bağımsızlığına direnişin öyküsü olmalıdır.

-Yol haritamız avukatın sesinin kısalamayacağının, insan hakları mücadelesinden vazgeçilmeyeceğinin net ifadesi olmalıdır.

- Yol haritamız mesleğimizin artan sorunlarına çözüm önerisi sunmalıdır.

- Yol haritamız kısıtlanan yetkilerimiz ve ağırlaşan meslek sorunlarımıza çözüm olmalıdır. 

- Yol haritamız genç avukatlarımızın kaygılarını kuşkularını azaltmalı; umutlarını yeşertmelidir.

-  Yol haritamız mesleği itibarsızlaştırmaya çalışanlara ders olmalıdır.

- Yol haritamızda liyakat kırmızı çizgimiz olmalıdır. Baro Yönetiminden, kurul ve merkez seçimlerinde liyakatten vazgeçmemeliyiz.

Baroyu kavrayıp anlamaya çalışmakla değil, deneyimlerimizden edindiğimiz tecrübelerimizle taşın altına elimizi koyacağız. Bizler mesleğe inancımızı, umutlarımızı yitirmeyeceğiz. İnadına mücadeleye devam edip, yaşatacağız ve aydınlatacağız umutlarımızı… Ankara Barosu gücünü mücadeleci geleneklerinden alır. Çünkü mücadele bize üstadlarımızdan mirastır ve Baromuzun, mesleğimizin ve savunmanın genetik kodudur. Hepimizin geleceğe onurla taşıyacağı bir öyküyü birlikte yazacağız.

Sizlerle olmak, sizlerle yol yürümek benim için büyük bir gururdur. 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Kaynak: POHA Haber

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

DDDD

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık