Polatlı'nın en çok okunan habercisi

  • Dolar 32.7841
  • Euro 35.1542
  • GR ALTIN 2457.9
  • ÇEYREK 4041.5

AK Parti ve MHP ittifakı çatladı... AK Partililer red oyu verdi!

Polatlı Belediyesi Meclisi’nin Temmuz Ayı 3. oturumunda oturumunda gündeme gelen ve mülkiyeti Polatlı Belediyesine ait olan Kartaltepe AVM’deki bir dükkanın ihale yoluyla satış talebine komisyonda ve meclis oylamasında AK Parti ve CHP grubundan ret oyu geldi. Bu ret oyu Polatlı Belediye Meclisi’nde AK Parti ve MHP arasındaki Cumhur İttifakında çatlağa sebep oldu.

AK Parti ve MHP ittifakı çatladı... AK Partililer red oyu verdi!
  • 08 Temmuz 2020, Çarşamba 22:12

Cumhur İttifakı Polatlı Belediyesinde çatlağa sebep oldu. AVM'deki bir dükkanın ihale yoluyla satılması AK Parti oylarıyla komisyondan geçmedi. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, komisyondan geçmeyen karar ile ilgili mecliste AK Partililer ile polemiğe girdi. 

Görüş bildirmek için meclis kürsüne gelen CHP'li Yüksel Yanmaz, "Belediye ile müteahhit firma arasında bir anlaşma yapıldı, yap işlet devret modeli ile bu yer müteahhitte verildi, arada bir itilaf çıktı itilaf sonucu belediye ile aradaki sözleşme fesih edildi. Sözleşme gereği kesin teminat 1 milyon 800 küsur bin lira itilaftan dolayı ihrat kabul edildi. Bu ihrattan sonra belediye ile müteahhit firma arasında bir anlaşma yapıldı. Bir ek protokol düzenlendi. Belediye müteahhitten satın alan ama tapusunu alamayan 43 vatandaşımız. Bu şahıslara tapuları verilirken bu protokol hükümleri uygulandı. Müteahhit ile yapılan anlaşmada müteahhittin hakedişleri sonucu belediyeden ne kadar alacağı olduğu tespit edildi ve bu protokol hükümlerine bağlandı ve iki tane ticari alan 54 ve 59 no’lu iş yeri teminat olarak belediye uhdesinde kaldı. Ve bu protokol hükümleri gereği yapılırken belediyenin müteahhitte ait bütün borçları tespit edilmemişti. Müteahhittin borçları daha sonradan tespit edilip 59 nolu dairede belediyede kaldı. Şimdi belediye bu yeri müteahhittin rızası ile satarak müteahhittin hakkediş alacağı karşılığı satılacak. Doğru yöntem buranın satılarak borçların kapanması ve belediye meclisine de böyle bir yükün olmamasını düşünüyorum bu yüzden oyumuz rettir. Komisyon onayına ret oyu verdik" diye konuştu.

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, "Kartaltepe hususunda müteahhit firma bizim şartnamemize uygun davranmayınca yasal hakkımızı kullanarak işi feshettik. Bilir kişi raporu talep ettik. Bizim teknik heyetimiz, dairedeki mühendis arkadaşlarımız, inşaatçı ve elektrikçi arkadaşlarımızın buldukları oran ile bilir kişi raporu arasında büyük bir fark vardı. İş aylarca sürebilirdi. Bizde firmaya dairemizin tespit ettiği doğrultuda hak ettiklerini verelim, sen daha çok alacaklı olduğunu düşünüyorsan; dava aç, hukuk karar versin dedik. Bunu yapmaktaki maksadımız 43 tane hak sahibi hemşehrimizin tapularını vermektir. 37 hemşehrimizin tapusunu verdik. Diğerlerini de en kısa sürede vereceğiz. Müteahhit firmanın Aski’ye ve SGK’ya olan borçları var. Bunları ödeyemedi. Bunun karşılığında Ekspertiz raporlarında 6 Milyon olan bir dükkan üzerine protokol gereği şerh koyduk. Belediyemiz burada mal sahibi, arsa sahibidir. Tapu başkasına çıkmaz. Senin SGK’ya ASKİ’ye borcun var bunları ödemediğin zaman inşaat hususunda sıkıntı yaşarız, gel bunları öde dedik. 2 Ay içerisinde ödeyemezsen biz bunları nakite çeviririz, bütün borçlarını öderiz dedik. Tapu Polatlı Belediyesi adınadır. Bunu satmamız için Meclis kararı gereklidir. Satmayın diyorsanız satmayalım. Biz satacağız, borcunu kapatacağız ve kalanı firmaya geri vereceğiz zaten. Firma kamuya olan borcunu bitirene kadar tapuyu vermeyiz. Çok net söylüyorum, satmazsak kamu zararı oluştururuz. Bu yetkiyi meclisimizin vermesi gerekiyor. Vermiyorsa da yüce meclisimize saygı duyarız.” cümlelerine yer verdi.

MECLİSTE AK PARTİ İLE BAŞKAN YILDIZKAYA RESTLEŞMESİ

İŞTE O DİYALOGLAR

* Bunun üzerine Başkan Yıldızkaya'dan söz hakkı isteyen Mehmet Üçöz, "CHP'li arkadaşlar red oyu ile ilgili gerekçelerini açıkladı. Gerekçe kabul edilebilir, bir gerekçe değil. Ancak, AK Partili arkadaşlar ne düşünüyor? diye sordu. 

MEHMET ÜÇÖZ İSTEDİ DİYE KONUŞACAK HALİMİZ YOK

* Başkan Yıldızkaya, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Kürşat Erturun'a red oyu vermelerinin sebebini sordu. Bunun üzerine Kürşat Erturun, "Mehmet ağabey istedi diye bizim konuşacak, halimiz yok. Biz komisyonda sözlerimizi söyledik. 37 vatandaşa bunu ihale yapmadan verdiniz, burayıda vatandaşa verdiğiniz yol gibi verin." dedi. 

* Başkan Yıldızkaya: "Bakın arkadaşlar biz bunu firmaya, firmada vatandaşa vermiş, tapunun hak sahibi firmadır, bunun açıklanması lazım. Bu polemiğe sebeb olur"

* AK Partili Meclis Üyesi Erturun: "Biz plan bütçe komisyonunda ortak bir karara varamadık. Bu şekilde karar verdik, Mehmet ağabey bize soracağına gitsin plan bütçe arkadaşlarına sorsun, komisyondaki benim parti görüşüm budur. Prokotol gereği satın bunu"

* Başkan Yıldızkaya: "Satılamaz kardeşim, belediyenin malı bu şekilde satılamaz anlamıyor musun? Allah-ü Ekber, bu satışı biz yapacaksak, nasıl yapacağız diyorum. Hukuken ihalesiz satmak uygun değil bu"

* CHP'li Yüksel Yanmaz: "Başkanım bir şey söyleyebilir miyim, müteahhidin borcunu dengelediğinizde, müteahiddin burayı sizin...."

YILDIZKAYA, "AMAÇ BİZİ TIKAMAK MI?"

* Mürsel Yıldızkaya: "Ya burada amaç bizi tıkamak mı kardeşim? Onu söyleyin ya, AVM konusu geldi mi bir refleks var, herkes bir niyetle bunu söyleyin kardeşim, hiç sağa sola çekmeyin. Niyet bu!...

* CHP ve AK Parti grubundan ortak sesler: "Protokol gereği başkanım"

* Mürsel Yıldızkaya, AK Parti grubuna dönerek: "Ben bunu böyle anlıyorum, siz bilirsiniz ben bunu böyle anlıyorum. Ben bunu gayet net anlıyorum ve kiminle, kimlerle işbirliği yaptığınızı sorgulayınız lütfen, bu böyle anlaşılıyor, Mehmet ağabey otur lütfen, bu böyle anlaşılıyor. Basit bir konuda niye böyle bir polemik çıkıyor ya, bu anlaşılmayacak bir konu değilki, yasa olarak bunu yapamayız diyorum. Bir belediye tapulu bir mülkü meclis kararı olmadan satabilir mi ya? Öyle bir şey olmaz...

* AK Partili İsmail Hakkı Akgök: "Başkanım AVM konusunda evet dedik, şimdi burada...."

* Mürsel Yıldızkaya: "O refleksi az çok görüyorum İsmail Bey, o kadar siyasi tecrübem var."

* Mürsel Yıldızkaya, İhsan Şıracı'nın kendisini gülerek takip ettiği esnada Şıracı'ya dönerek, "Hoşuna gitti değil mi, arkadaşlar komisyon red etmiş, komisyon kararını oylarınıza sunuyorum. Biz evet diyeceğiz tabiki," 

* AK Parti ve CHP grubundan ortak sesler, "Yanlış yapıyorsunuz, Komisyonun kararına siz hayır diyeceksiniz, biz evet diyeceğiz."

OYLAMA SONRASI BAŞKAN YILDIZKAYA'DAN SERT TEPKİ

Mürsel Yıldızkaya, "Biz hayır diyeceğiz" dedi. Oylamaya geçildiği esnada Başkan Yıldızkaya, oyları sayacağım diyerek, oyları saydığını esnada AK Parti, CHP ve İYİ Parti'nin ortak kararından sonra, "bütün muhalefet birleşmiş alkış" diyerek, tepki gösterdi. Başkan Yıldızkaya, "Teşekkür ederiz, bu kadar basitti bu iş, ama bunun açıklamasını kamuoyuna yapmak zorundasınız, yani bunu anlamamak mümkün değil, hayretler içerisinde kalıyorum yani"

YILDIZKAYA AK PARTİLİLERE: MALZEME VERİYORSUNUZ

Belediye Başkanı Yıldızkaya, AK Partililere CHP ve İYİ Parti sıralarını gösterek, "Ha bu ön sıra mutlu oluyor, siyaseten mutlu oluyorlar haklılar, çok iyi anlıyor İhsan Bey benim ne demek istediğimi malzeme veriyorsunuz" 

Başkan Yıldızkaya'nın bu sözleri sonrası İhsan Şıracı, AK Partilileri savunarak şunları söyledi. "Meclisin kararına saygısızlık ediyorsunuz." diye cevap verdi. Yıldızkaya, "Saygı duyuyorum" dedi. 

YILDIZKAYA, "SEN KOMİSYONA GELMİYORSUN Kİ"

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Murat Deniz, "Başkanım bunun bizimle hiç bir alakası yok. Şuanda bu ülkenin mevcut ekonomik koşullarında belki bu dükkan, 2 milyonada satılır. Biz diyoruz ki, bunu daha önce bu şartlarda ve bizimle ilgili olmadan, biz Kürşat beyle şu karara vardık" dediği esnada Mürsel Yıldızkaya, AK Partili Deniz'in sözünü keserek, "Sen komisyona gelmedin ki, ne kararına vardınız? Bırak ya, sen komisyona gelmiyorsun ki kardeşim" diye tepkisini sürdürdü. 

"BİZİMDE SÖZ HAKKIMIZ VAR"

AK Partili Murat Deniz konuşmasının devamında, "Kamu zararı doğacaksa bu bizden kaynaklı değil, sizin ihaleyi yaptığınız müteahhit ile ilgili bir şey SGK borcunu ASKİ borcunu Polatlı belediyesi yapmadı müteahhit yaptı. Sizde kamu zararı olacak diye bizim evet dememizi beklemeyin. Bizimle hiçbir ilgisi yok. Şuanda ülkenin mevcut ekonomik koşullarında bu dükkân belki 2 milyona satılacak biz diyoruz ki bunu daha uygun şartlarda bizimle ilgisi olmadan yapılsın. Bu kamu kararı ile bizim hiçbir ilgimiz yok burada AVM’nin ihalesi ile ilgisi vardır müteahhit firmanın SGK ve ASKİ ye olan borcu ile bir ilgisi vardır şimdi biz burada evet demeyince kamunun zararına mı yol açtık. Bizimde burada söz hakkımız var hayır dedik” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Kaynak: POHA Haber

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

DDDD

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık